InfoLANG Dil Okulları - En İyi İngilizce Kursu İstanbul İngilizce Dil Kursları Fiyatları
ok
sık sorulan sorular;
Kadir Has Üniversitesi Proficiency

Kadir Has Üniversitesi Proficiency

InfoLANG Dil Okulları Proficiency Programları dahilinde her üniversiteye ayrı olarak özelleştirilmiş yeterlilik kurslarından biri de Kadir Has Üniversitesi Proficiency ( yeterlik) sınavıdır.  Öğrencilerinin İngilizce yeterliğine önem gösteren Kadir Has Üniversitesi’nde yeterlik sınavına yeni kayıt olan her öğrencilerin fakültelerine geçmeden önce girmeleri gerekmektedir. Kabul edilen notu alamayan öğrencileri en az 1 eğitim dönemini hazırlık okulunda geçirmeleri gerekmektedir. Bu da tercih ettikleri fakülte ve bölümlerine gecikmeli başlayacakları anlamına gelmektedir.


Öğrencilerinin yabancı dil bariyerine takılmadan ve zaman kaybetmeden kendi bölümlerine geçmelerini sağlamak için oluşturduğu özel ve grup ders seçenekleri ile InfoLANG Dil Okulları, Kadir Has Üniversitesi hazırlık atlama kurslarında, hazırlık sınavı formatını güncel olarak takip eden ve kendini bu yönde geliştirmiş profesyonel InfoLANG Eğitim Kadrosu ile hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir.


KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ PROFICIENCY (YETERLİK) SINAVI (KHAS-İYES) Nedir? 

Kadir Has Üniversitesi hazırlık atlama sınavları iki aşamada gerçekleşmektedir. İlk aşamada öğrencilerini Seviye Tespit Sınavına (KHAS-STS) girmeleri gerekmektedir. Seviye tespit sınavından geçerli notu alan öğrenciler KHAS-İYES’e girme hakkına sahip olurken, yeterli not ortalaması olmayan öğrenciler, seviyelerine uygun hazırlık programlarına yerleştirilmektedirler.


İkinci ve en önemli aşama  Kadir Has Üniversitesi Yeterlik sınavıdır. Seviye Tespit Sınavını geçen öğrenciler ikinci aşamada bu sınava girmektelerdir. KHAS-İYS yılda 3 kez yapılmaktadır . Öğrenciler 4 bölümden ( okuma, yazma, dinleme ve konuşma) sorumludurlar. Bu sınav 2 oturumda gerçekleşmektedir.  İlk oturum sabah yapılarak okuma, yazma ve dinleme bölümleri uygulanmaktadır. İkinci oturum öğleden sonra gerçekleşmektedir ve konuşma bölümünü kapsamaktadır. Bu bölümde ses ve görüntü kaydı alınmaktadır.  Yeterlik sınavından geçme notu en az %60’dır. Bu notun altında kalan öğrencilerin hazırlık programları dahilinde Yabancı dil ağırlıklı programlara devam etmeleri gerekmektedir.  Yeterlik sınavı kapsamında her bölümün kendi içinde bir yüzdelik değeri vardır, bunlar;


  • • Yazma (Writing) Bölümü       %30
  • • Okuma (Reading) Bölümü      %30
  • • Dinleme (Listening) Bölümü   %25
  • • Konuşma (Speaking) Bölümü  %15’dir. 


Ve alınan puanlar harf bazlı olarak değerlendirilmektedir; rakam karşılığı aşağıdaki gibidir.


İngilizce Yeterlilik Sınav Puanları

A+
95-100

90-94

80-89
C  
70-79
D  
60-69
FF           59 ve AltıFF yani 59 ve altı alan öğrenciler başarısız olarak adlandırılarak, hazırlık okulunda kendi seviyelerindeki programlara yerleştirilmektedirler.


Sınav listening (dinleme), reading (okuma), writing (yazma) ve speaking (konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Sınav listening bölümüyle başlamaktadır.  Dağıtılan outline kağıdını incelemek için 2 dakika verilmektedir. Sonrasında ‘lecture’(ders / konu ) dinlenmektedir. .’Lecture’ dinlenirken ‘outline’ ( not alma kağıdı) kağıdına notlar alınması gerekmektedir. ‘Lecture’ bittikten sonra soru kağıtları dağıtılmaktadır. Öğrenciler notlarına bakarak soruları cevaplayabilirler. Soruların cevaplanması için 15 dakika verilmektedir. Listening bölümünün ardından Reading soruları geçilmektedir. Reading bölümünde 2 farklı metin dağıtılmaktadır. Bu metinlerin okunarak, aşağıda verilen okuma-anlama sorularının yanıtlanması gerekmektedir. Bu sorular, kelime / şahıs referal soruları olabileceği gibi, spesifik bir kelimenin eş anlamını bulma soruları, paragrafa yönelik detay sorularını ve eşleştirme sorularını da kapsayabilmektedir.


Reading bölümünün ardından writing bölümü ile devam edilmektedir.  Writing bölümünde öğrencilere, soru kağıdı dağıtılarak 250 kelime civarında belirtilen her hangi bir topik üzerine yazım beklenmektedir. Dağıtılan kağıtta brain storming (fikir üretmek/beyin fırtınası) üzerine bir bölüm de bulunmaktadır. Bu bölüm değerlendirilmemektedir ve sadece öğrencilerinin verilen konu üzerine fikir üretmeleri için ayrılmış bölümdür.  Bu bölümde öğrenciler, dil bilgisi, kelime hazinesi, bağlantılı cümle kurumları ve konu geliştirme yönünden değerlendirilmektedirler.


 Hazırlık Birimi programından muaf olabilmek için öğrencilerin İngilizce Yeterlik Sınavından başarılı olmaları (en az 60 puan almaları) veya aşağıdaki uluslararası dil sınavlarından yeterli puanı alarak belgelerini üniversiteye teslim etmeleri gerekmektedir. Yeterli puanı aldıkları takdirde bağlı bulundukları fakültelerin 1. sınıfından eğitimlerine devam etmeye hak kazanırlar.


İngilizce Hazırlık Programı’ndan muafiyet için geçerli kabul edilen uluslararası dil sınavları ile bu sınavlardan alınması gereken en düşük puanlar Kadir Has Üniversitesi Senatosu tarafından belirlenmiştir:


TOEFL-IBT
CAE
CPE
PTE-Akademik
78
CC60 (her bölümden en az 59)
2 yıl geçerli
3 yıl geçerli
3 yıl geçerli
2 yıl geçerli


Kadir Has Üniversitesi Proficiency ( Yeterlilik) sınavına yönelik kurslarımıza katılacak öğrencilerimizin B1 ve üzeri olmaları gerekmektedir. Bu seviye altındaki öğrencilerimize özel programlar oluşturularak eksik konuları ve bilgilerine yönelik çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar akabinde hemen KHAS-İYS sınıflarımıza dahil edilmektedirler.


Öğrencilerimizin sene kaybı olmadan ve fakülteleri genelindeki derslerinde İngilizce bariyer sorunu yaşamadan devam edebilmeleri için, uzman eğitmen kadromuz ile hazırladığımız, KHAS-İYS’ nın her bölümü için detaylı bir müfredata sahip grup ve özel ders olanaklarımızdan yararlanabilirler.


Ayrıntılı bilgi ve Kadir Has Üniversitesi Proficiency kurslarına kayıt olmak için arayınız; 444 52 64


Fırsatı siz de kaçırmayın!
TOEFL, İngilizce Eğitimi - Kursu, Havacılık İngilizcesi, IELTS (International English Language Testing System)
Bakırköy şubesi
Haftasonu, Hafta içi gündüz

İngilizce Eğitimi - Kursu
Bakırköy şubesi
Haftasonu, Hafta içi gündüz, Hafta içi akşam

İngilizce Eğitimi - Kursu
Haftasonu, Hafta içi akşam
Hukuk ingilizcesi eğitimi hakkında bilgi almak istiyorum.

Infolang'i siz de takip edin:
Paylaş
© 1999-2020 InfoLANG Dil Okulları - En İyi İngilizce Kursu İstanbul İngilizce Dil Kursları Fiyatları