InfoLANG Dil Okulları - En İyi İngilizce Kursu İstanbul İngilizce Dil Kursları Fiyatları
İTÜ Proficiency Sınavına Nasıl Hazırlanabilirim?

İTÜ Proficiency sınavında başarıya ulaşmak için salt İngilizce bilgisi , ister ileri ister orta düzeyde olsun yeterli değildir. ITÜ Proficiency sınavına hazırlanırken mutlaka taktik eğitimi almak gerekmekteir. InfoLANG Dil Okullarında öğrenciler ITÜ Proficiency gruplarında sadece genel dil eğitimi almazlar. ITÜ Proficiency sınavına yönelik teknik bilgilerin de eğitimini alırlar.

İTÜ Proficiency Sınavı Eğitimi Ne Kadar Sürer?

ITÜ Proficiency eğitimi sınav zamanı baz alınarak hazırlanan çok sıkı bir programdır. Eğitimin toplam saat aralığı öğrenci gruplarının İngilizce bilgileri ile doğru orantılı olarak değişmekte, dolayısıyla grup içinde özel eğitim mantığıyla gitmektedir.

İTÜ Proficiency Sınavının İçeriği Nedir?

Yeniden Oluşturma / İfade Etme, sınavın %15’ini oluşturmaktadır ve bu sorular öğrencilerin İngilizce dilbilgilerini ölçmektedir. İlk oturumda öğrencilere bir cümle verilerek, onlardan bu cümlenin anlamına en yakın olanını bulmaları istenmektedir. Bu bölümde her soru 1 puan değerinde olacaktır.


Anlama / Okuma – Kavrama, sınavın %45’ini oluşturmaktadır ve amaç öğrencilerin okuma ve kavrama yeteneklerini ölçmektir. Anlama bölümü, metinler ve değerlendirme sorularından oluşmaktadır. Her metinden sonra 7 ila 10 arasında çoktan seçmeli soru vardır. Bu soruların her biri 1.5 puan değerindedir.


Dinleme – Anlama, sınavın %20’sini oluşturmakta ve öğrencilerin dinleme seviyelerini ölçmektedir. Öğrenciler, sınav sorularını görmeden önce üniversitede verilen bir dersi, notlar alarak 2 kez dinlerler. Sonrasında dersi 2 kez dinleyerek aldıkları notlarla, 10 adet çoktan seçmeli soruyu cevaplarlar. Bu bölümde her soru 2 puan değerindedir.


Kompozisyon Yazma, bölümü sınavın %20 sini oluşturur. Öğrencilerden kendilerine verilen 3 konudan herhangi biri hakkında 250-300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları beklenir. İstenilen kompozisyon çeşitleri; Karşılaştırma - Zıtlıkları belirtme (Compare-Contrast), Neden (Cause), Etki (Effect) dir.

ok
sık sorulan sorular;
  • İTÜ Proficiency Sınavına Nasıl Hazırlanabilirim?
  • İTÜ Proficiency Sınavı Eğitimi Ne Kadar Sürer?
  • İTÜ Proficiency Sınavının İçeriği Nedir?
İTÜ Proficiency

İTÜ Proficiency

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) kayıtlı ve direkt bölümlerine geçmek isteyen öğrencilerimizin İTÜ Proficiency (Yeterlilik) Sınavından başarılı olmaları gerekmektedir. Bu nedenle İngilizce Bilgilerini geliştirmek isteyen öğrencilerimiz, İngilizce hazırlık programı kurslarımızda aldıkları hazırlık sınavlarına yönelik yoğun İngilizce programlarının sonrasında bu hazırlık sınavında yeterliliklerini tescil edebilirler. Bu hazırlık Programının temel amacı, İngilizce dil yeterliliği bakımından öğrencileri fakülte derslerine hazırlamaktır.


İTÜ PROFICIENCY (YETERLİLİK) HAZIRLIK PROGRAMI 

Öğrencilerini mühendislik ve mimarlık alanında yetişmekte olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 1997-98 öğretim yılından beri lisans öğrencilerinin İngilizce Hazırlık Programı’na devam etmeleri zorunlu hale getirilmiştir İstanbul programları kapsamında %30  ve %100 oranlarda İngilizce ders içeriğine sahiptir. Bu nedenle İngilizce eğitimine önem vererek, fakülte dahilinde görecekleri İngiliz Diline yönelik hazırlık sınıfları bulunmaktadır. İngilizceleri proficiency sınavını vermek için yeterli olmayan adaylar B1+ seviyesine kadar seviyesel gruplara atanarak minimum 1 maksimum 2 dönemlik İngilizce Hazırlık programına tabi olurlar.Bir yıllık İngilizce Hazırlık Programı’nı tamamlayıp Yeterlilik Sınavı’nda başarılı  olan öğrenciler fakültelerine başlama hakkı kazanmaktadır.


İngilizceleri yeterli olan ve Proficiency sınavında minimum 60 puan alan ve ya belirli akademik  sınavlardan (TOEFL IBT-PTE) kabul edilen puanı alan öğrenciler direkt bölümlerine geçiş yapabilmektelerdir.  ITÜ Yeterlilik sınav notları CEFR – Common Europen Framework of Reference for languages ( Avrupa Diller Ortak Çerçevesi) kapsamında oluşturulmuştur ve Proficiency sınavından aldıkları not oranları aşağıdaki seviyesel gruplara bölünmektedir.Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı
İTÜ Yeterlilik Sınavı Notu
C1
90 - 100
B2+
75 - 89
B2
70 - 74
B1+
65 - 69
B1
60 - 64Proficiency hazırlık gruplarımıza katılacak öğrencilerimizin en az B1 seviye mezunu olmaları gerekmektedir. Böylelikle Hazırlık programı ders içeriklerine  uyum sağlayacak bir alt yapı ile 4 temel beceri üzerinde yoğunlaştırılmış derslere sağlıklı bir şekilde adapte olabileceklerdir. Bu seviyenin altına hitap eden öğrencilerimiz için tekrardan seviyeleri yükseltmelerine yönelik hızlandırılmış programlarımız bulunmaktadır. Bu programların ertesinde proficiency gruplarımıza rahatlıkla katılabileceklerdir.

İTÜ PROFICIENCY SINAV İÇERİĞİ 

İTU Proficiency Sınavı 2 oturumda gerçekleşmektedir. İlk oturumdan başarılı olan adaylar 2. Oturuma girmeye hak kazanırlar.


Birinci sınav oturumu,  15 soru restatement  denilen verilen anlama en yakın ifadeyi kurma  ve 30 soru da okuduğunu anlama bölümünde olmak üzere toplamda 45 soru çoktan seçmeli olarak oluşturulmuştur. Toplam 60 puandan oluşan bir oturumdur. Bu sınavdan %50’lik başarı edinerek 30 puan ve üzeri alan her öğrenci 2. Aşamadaki sınava geçme hakkına sahip olur.  Sınav süresi 120 dakikadır.


İkinci sınav oturumu, 10 adet dinlediğini anlama sorusu (çoktan seçmeli olarak) ve essay writing (kompozisyon yazma)  bölümü bulunmaktadır. Toplamda 40 puanlık bir sınavdır. İkinci sınav süresi de 120 dakikadır.


Bu sınavdan en az 20 puan alan ve genel toplamda iki sınavdan toplam 60 puanlık bir başarı elde eden öğrenciler lisans programlarına geçmeye hak kazanırlar. İkinci sınavdan en az 20, genel toplamda en az 65 alan öğrenciler Yüksek Lisans programlarına başarı ile geçmiş olurlar.


Birinci aşamayı geçip ikincisinde başarısız olan öğrenciler, tüm sınavda başarısız olmuş kabul edilirler. Bir sonraki sınavda aynı sürece tabi olur ve birinci aşamadan başlarlar.


Restatement soruları sınavın %15’ini oluşturarak verilen cümlenin anlamı bakımından en yakın cümleyi seçmesini talep eder ve böylelikle İngilizce bilgisini cümlelere yönelik ölçmeyi hedefler. Bu bölümde her soru 1 puandır.


Okuma anlama soruları sınavın %45’ini kapsayarak öğrencilerini okuma anlama becerilerine yönelik ölçümlemeye tabi tutar.  Bilimsel okuma metinlerine tabi tuttuğu öğrencilerine ortalama 3-5 metin kapsamında soru sorar. Bu metinlere çoktan seçmeli sorular sorarak, öğrencilerinin anlama, kelime anlamı takibi, bağlamsal gönderim soruları yöneltir. Her soru değeri 1.5 puandır.


Dinlediğini anlama soruları sınavın %20’sini oluşturarak, öğrencilerin dinlediği metinlere yönelik kapsamlı anlama becerilerini ölçmektedir. Bu metinlerin içerisinde “Ders dinleme” metinleri bulunmakta olup, dinleme esnasında öğrenciler not alırlar ve 10 çoktan seçmeli soruyu cevaplarlar. Soruları dinleme esnasında görmemektedirler. Bu bölümde her soru 2 puandır.

 

Kompozisyon yazma bölümü %20’lik bir öneme sahip olup, bu bölümde 3 farklı yazma konusu tanıştırılır. Öğrencilerden bunlardan birini seçerek 250-300 kelimelik bir kompozisyon yazması talep edilir.


Öğrencilerini Dil Bilgisi, okuma, dinleme ve yazma olarak 4 beceride test eden İTÜ Proficiency sınavında  başarılı olmak isteyen öğrencilerimize,  “İTÜ Proficiency Hazırlık Programları” adı altında grup ve özel ders eğitim seçeneklerimiz bulunmaktadır.


Siz de InfoLANG Dil Okullarının Uzman Kadrosu ve kendine özgü metodolojisi eşliğinde bu programlardan yararlanarak İTÜ yeterlilik sınavında kolaylıkla başarıyı yakalayabilirsiniz.


Kayıt olmak ve daha fazla bilgi almak için lütfen arayınız 444 52 64 . 


Fırsatı siz de kaçırmayın!
İTÜ Proficiency Sınavına Nasıl Hazırlanabilirim?
İTÜ Proficiency sınavında başarıya ulaşmak için salt İngilizce bilgisi , ister ileri ister orta düzeyde olsun yeterli değildir.
Ayrıntılı bilgi için
İTÜ Proficiency Sınavı Eğitimi Ne Kadar Sürer?
ITÜ Proficiency eğitimi sınav zamanı baz alınarak hazırlanan çok sıkı bir programdır.
Ayrıntılı bilgi için
İTÜ Proficiency Sınavının İçeriği Nedir?
Sınavın ilk oturumu 120 dakika olup, 15 yeniden oluşturma ve 30 anlama sorusunu kapsamaktadır.
Ayrıntılı bilgi için
TOEFL, İngilizce Eğitimi - Kursu, Havacılık İngilizcesi, IELTS (International English Language Testing System)
Bakırköy şubesi
Haftasonu, Hafta içi gündüz

İngilizce Eğitimi - Kursu
Bakırköy şubesi
Haftasonu, Hafta içi gündüz, Hafta içi akşam

İngilizce Eğitimi - Kursu
Haftasonu, Hafta içi akşam
Hukuk ingilizcesi eğitimi hakkında bilgi almak istiyorum.

Infolang'i siz de takip edin:
Paylaş
© 1999-2020 InfoLANG Dil Okulları - En İyi İngilizce Kursu İstanbul İngilizce Dil Kursları Fiyatları